?

Whitehall Corporation produces chemicals used in the cleaning industry. During the previous month, Whitehall incurred $300,000 of joint costs in producing 60,000 units of AM-12 and 40,000 units of BM-36. Whitehall uses the units-of-production method to allocate joint costs. Currently, AM-12 is sold at split-off for $3.50 per unit. Flank Corporation has approached Whitehall to purchase all of the production of AM-12 after further processing. The further processing will cost Whitehall $90,000. Assume that Whitehall Corporation agreed to sell AM-12 to Flank Corporation for $5.50 per unit after further processing. During the first month of production, Whitehall sold 50,000 units with 10,000 units remaining in inventory at the end of the month. With respect to AM-12, which one of the following statements is true?